Beveik prieš 2 savaites Vilniuje baigėsi dviejų dienų internetinės rinkodaros (angl. online marketing) konferencija „Convert Conf 2015”. Organizatorių teigimu tai buvo pirmas toks renginys Baltijos šalyse. Jame dalyvavo 12 pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio, o konferencijos „vinis” buvo JAV gyvenanti online marketingo legenda – Neil Patel.
Nors bilietas į abi konferencijos dienas kainavo 197 EUR. tačiau būtent dėl Neil Patel šiame renginyje dalyvavau ir aš, bei nusprendžiau pasidalinti savo įspūdžiais.
1 konferencijos diena. Ką naudingo pavyko išsinešti?
Visų pirma be paslėptos reklamos organizatoriams noriu pasidžiaugti, kad konferencija buvo tikrai praktinė ir pranešimai vieni kitus gerai papildė. Tačiau svarbiausia, kad absoliuti dauguma pranešėjų komunikavo labai konkrečių „takeaways”, kurie man patiko, todėl juos žemiau aprašiau.
#1. Vladas Sapranavičius
Pradėsiu nuo Lietuvos interneto rinkodaros konsultanto Vlado Sapranavičiaus pranešimo.
Pranešimo tema. „Skaitmeninės rinkodaros strategija Jūsų verslui – prabanga ar būtinybė”.
Kaip ir dera praktikui Vladas savo pranešime pradėjo nuo to, kokie yra svarbiausi kiekvieno verslo rinkodaros tikslai internete:
- ROI marketing. Juo siekiama investicijų grąžos iš karto. (Pvz. išleidai reklamai 1 EUR, o uždirbai 1.67 EUR);
- Grow value. Šiuo atveju nesiekiama iš investicijų į reklamą grąžos iš karto. Čia investuojama į verslo auginimą su minusine ar nuline marža dabar, tikintis užauginti verslą ir jį parduoti brangiau ateityje. Anot Vlado labai gera strategija „burbulų” laikotarpyje, kuriame dabar kaip tik ir gyvename.
- Brand marketing. Čia praktiniu pavyzdžiu geriausiai tiktų bulvinių traškučių „čipsų”, bankų ir kt. panašių verslų reklama internete. Ja visų pirma siekiama populiarinti prekės ar verslo vardą rinkoje ir iš to uždirbti ateityje.
Priklausomai nuo to kokie yra online marketingo tikslai, iš to seka konkrečios rinkodaros specialistų atsakomybės.Pvz..
- ROI marketingo atveju ekspertų atsakomybė – atsivesti tikslinį (kokybišką) srautą į interneto svetainę ir jam parduoti prekes ar paslaugas.
- Grow value atveju – nuoseklus verslo vertės didinimas (pvz. bendruomenės, kuri naudojasi paslauga plėtimas).
- Branding’o tikslas – nuosekliai augantys pardavimai konkrečioje rinkoje „atsikovojant” vis didesnę klientų dalį.
Pagrindinės klaidos..
1 KLAIDA. Be planavimo ir strategijos verslo FAIL’as garantuotas.
Kodėl? Nes žmonės nemato tiesioginio ryšio tarp savo investicijų ir rezultato, kurį nori gauti. Todėl labai svarbu pačiam klientui visų pirma susivokti savo lūkesčius.
2 KLAIDA. Idėja be rinkodaros strategijos internete, praktiškai pasmerkta žlugti.
Idėja tai tik 50% sėkmės, ypač kai nėra pakankamų investicijų. Todėl papildomai dar reikia sugalvoti kaip pradžioje kuo plačiau paskleisti informaciją apie savo verslą be didelių investicijų? Nes net ir labai graži svetainė, sukurta už 10.000 eur. be tikslinės auditorijos nieko verta. Ji taip ir liks dar viena gražia interneto svetaine..
Keli patarimai GREITAM STARTUI..
- Vizija ir tikslas. (Pvz. kiek pardavimų per mėn.?)
- Taktika. (Pvz. suplanuoti kokiais kanalais ieškosime klientų, kokie tai bus žmonės – „idealaus kliento portretas”)
- Komunikacija (Pvz. kas bus komunikuojama, koks turinys, pagrindinės žinutės, koks bus unikalus komercinis pasiūlymas?)
- Matavimas (Pvz. kokie bus tikslai ir kaip juos išmatuosite su „Google Analytics”)
Verslas internete be idėjos ir aiškaus rinkodaros plano bus tik kaip „hobis” arba versliukas, kuris pasmerktas žlugti iš karto. Kiekvienam verslui svarbu išgryninti unikalų komercinį pasiūlymą, su kuriuo jis konkuruos tarp kitų verslų.
#2 Tadas Deksnys
Pranešimo tema. „Ar Jūs nuoširdžiai tikite, jog po 2 metų įmonės vis dar pirks Jūsų svetainėje?”
Tadas savo pranešimą pradėjo nuo to, kad pastaruoju metu žmonės vis daugiau laiko praleidžia turinio rinkodaros svetainėse, o elektroninė komercija aktyviai keliasi į socialinius tinklus. Net 85% žmonių anot jo savo laiką praleidžia vos 5 mobiliose aplikacijose.
Spėkite kas vyrauja tarp tų penkių aplikacijų? Didžiąja dalimi socialiniai tinklai.
Atsižvelgiant į tai, kad žmonės pradėjo vis daugiau domėtis kokybišku turiniu SPRENDIMAS – generuoti daugiau kokybiško turinio, kaip išspręsti konkrečias kliento problemas.
Kaip tai veikia pardavimus? 90% žmonių netiki tuo ką Jūs jiems sakote. Todėl prieš atlikdami pirkimą, jie vidutiniškai 6 kartus tikrinasi informaciją apie Jus ir Jūsų prekes, ar paslaugas internete.
O jeigu tu prekiauji ne savo svetainėje o pvz. socialiniame tinkle? Kaip tu išsiskirsi? Tau padės turinio rinkodara. Socialiniuose tinkluose ji veikia gerai. Kuo daugiau gero turinio ir teigiamų atsiliepimų apie tavo verslą kitose paskyrose, tuo galingesni pardavimai.
Klientai labiau tiki ne į tai ką tu sakai apie save, o į tai ką apie tave kalba kiti. Todėl turinio rinkodara yra tiesiausias kelias į augančius pardavimus.
#4 Pijus Markevičius
Pranešimo tema. „Baldai1.lt patirtis: 5 kertiniai principai, dramatiškai išplečiantys lojalių ir patenkintų klientų ratą ir užtikrinantys ilgalaikį kliento gyvavimo laikotarpį”.
„Prezentacinis pranešimas”. Tačiau labai patiko pranešėjo charizma ir nuotaika 🙂 Žmogus su puikiu humoru atskleidė visas savo, kaip baldų tarpininko, verslo problemas, nueitą kelią kuriant pasitikėjimą internete.
Štai keletas patarimų iš Pijaus pranešimo:
- Svarbu verslo pozityvumas, nes „by default” visi klientai yra sąžiningi;
- Siūlyk išplėstas garantijas pvz. ne 7 dienos ar 14, o 365! Kodėl? Nes jeigu žmogus norės jis grąžins tau prekę ir per 7 dienas. O jei nenorės jam ir daugiau laiko nereiks. Sutik, tai ko gero sukelia pasitikėjimą. Beje anot Pijaus tik 0,5% yra piktybiniai klientai. Bet tai yra tikrai nedaug ir „piktybinių klientų” procentas visur buvo ir visada bus.
- Jei esi tarpininkas visas problemas dėl nekokybiškos prekės „prisiimk sau”. Taip išlaisvinsi savo klientą nuo problemų dėl nekokybiško daikto. O dėl kieno kaltės visa tai nutiko vėliau išsiaiškink pats su savo tiekėjais.
- Ne visuomet daikto marža lemia ar „verta važiuoti” pas klientą. Dirbama į ilgalaikę perspektyvą, kad klientui patiks aptarnavimas ir jis kitą kartą vėl pirks pas tave prekes jau su tau geresne marža.
- Plėtra užsienyje priklauso nuo rinkos specifikos ir „copy&paste” ne visada suveikia, todėl reikia testuotis.
#5 Marc P.Summer
Pranešimo tema. „9 paprasti žingsniai į ilgalaikį kliento gyvavimo ciklą. Kaip 100% automatizuoti Jūsų klientų pardavimo procesą internetu”.
Marc’as yra gerai žinomo online verslui ir infoverslui skirto įrankio „Infusionsoft” atstovas. Beje iš pokalbio su minėtu Neil Patel sužinojau, kad jis savo infoverslo procesams automatizuoti naudoja būtent šį įrankį.
Keletas patarimų:
- Versle reikia turėti labai aiškų kliento portretą. (Pvz. tai moteris, ar vyras, kiek klientui metų, kokie jo pomėgiai, kiek laiko jis praleidžia socialiniuose tinkluose, kokios jo didžiausios problemos ir t.t)
- Jeigu žmogus tavo svetainės „lead” formoje palieka savo vardą ir el.pašto adresą, vadinasi mainais už tai jis tikisi iš tavęs gauti naudos ir vertės ateityje.
- Negalima pardavinėti iš karto! Reikia klientą mokyti ir edukuoti, tuomet pardavimai ateis savaime, nes tai sukursi kliento pasitikėjimą savo verslu.
#6 Neil Patel
Pranešimo tema. „3 kertinės strategijos, kurios garantuotai padidins Jūsų pardavimus internetu. Arba kaip padvigubinti lankytojų srautą į jūsų svetainę ir padvigubinti pardavimus internetu?”
Praktiniai Neil Patel patarimai iš pirmos konferencijos dienos:
- Pasirink didelę nišą. Esmė ta, kad yra „daug sunkiau pasiimti” 20% ar 40% pardavimų mažoje rinkoje, nei 1% didelėje. Neilas pateikė pavyzdį, kad pavyzdžiui jeigu lygintume pasaulio „Digital Marketing” rinką su „Nutritions” rinka ji parodo, koks yra didelis skirtumas tarp žmonių poreikių, susidomėjimo ir žinoma pinigų. Savo nišą gali nemokamai pasitikrinti Google Trends įrankiu.
- Kurk edukacinį turinį. Turinys kuris moko klientą, daugiau įtraukia ir verčia žmones pagalvoti apie pirkimą.
- Jei turi tinklaraštį, pildyk jį periodiškai. Kiek rašyti ar 1 kartą per savaitę, ar 1 per mėnesį renkiesi tu. Svarbiausia pastovumas. Idealu 1 kartą per savaitę. Nes jei rašai tik kartą per mėnesį, lankytojai apie tave jau gali spėti pamiršti 🙂
- Naudok infografiką. Pasirodo anot Neil Patel ji konvertuoja geriau nei tekstas. Ir kaip pavyzdį paminėjo vaikus. Kurie mieliau skaito knygutes su iliustracijomis, nei be jų. Žinoma gera infografika kainuoja, bet yra ir nemokamų infografikos įrankių.
- Optimizuokis mobiliems įrenginiams. Jeigu tavo dabartinė svetainė nepritaikyta patogiai naršyti iš mobilių įrenginių (angl. „responsive design’) tu kiekvieną dieną prarasi vis daugiau lankytojų, kurie pereis į pas tavo konkurentus visų pirmą dėl patogumo.
- Copywritingas yra „verslo variklis”. Ši Neil’o frazė mane labai sušildė, nes tai ypač man artima ir maloni sritis. O jeigu tu vis dar nieko negirdėjai apie tai, siūlau pradžiai pasidomėti kas yra copywritingas ir kaip jis tau padės padidinti online pardavimus.
Asmeniniai Neil Patel patarimai visiems verslininkams:
- Dirbk greitai ir reaguok į pokyčius rinkoje;
- Nebijok klaidų. Nes būtent jos tau uždirbs krūvą pinigų ateityje.
Tai tiek būtų apie pirmą „ConvertConf2015” konferencijos dieną ir jos pranešėjus. Kai kurių iš 12 konferencijos pranešėjų čia sąmoningai nepaminėjau, nes jų pranešimai man pasirodė daugiau prezentaciniai, arba turinys man asmeniškai buvo iš anksčiau gerai žinomas.
2 konferencijos diena. Praktiniai mokymai su Neil Patel.
Ši diena man, kaip ir tikėjausi paliko didžiausią įspūdį. Joje kartu su JAV online marketingo guru grupėse ir individualiai mokėmės copywritingo technikų kurdami „parduodančias antraštes ir tekstus”.
Taip pat nemažai praktinių patarimų buvo skirta interneto svetainių SEO optimizavimui, kuris yra pats geriausias ir labiausiai konvertuojantis lankytojų srauto kanalas internete.
REZIUME..
Man asmeniškai „pirmas blynas” pasirodė neprisvilęs 🙂 Jei kitamet vyks kažkas panašaus, būtinai vėl pasidomėsiu renginio aprašymu, nes šių metų renginys daugiau mažiau buvo tikrai vertingas.