Kalbant apie elektroninio pašto rinkodarą (angl. „email marketing”), pripažinsiu, kad ši sritis mane tiesiog veža. Apie tai galėčiau kalbėti labai ilgai. Bet šiandien noriu pasidalinti savo patirtimi, kaip elektroninį paštą galima nesunkiai paversti „pinigų spausdinimo mašina”! Ir aš tikrai nejuokauju..
Kai pradėjau savo reklamos internete verslą, mano pirmoji meilė buvo interneto svetainių optimizavimas paieškos sistemoms. Tačiau po pažinties su copywriting ilgainiui vis mažiau pasiilgstu techninės online rinkodaros.
Per paskutinius 7 metus parašiau virš 800 „parduodančių” laiškų ir tekstų, kurie atnešė mano klientams įspūdingas pardavimų sumas. Todėl kai kažkas sako, kad „email rinkodara mirė”, aš tvirtinu priešingai. Mano galva šis kanalas išgyvena stiprų pakilimą, nes daugelyje verslų, tai vienas geriausiai konvertuojančių rinkodaros kanalų. Ypač infoversle.
Tačiau yra viena sąlyga.. Elektroninio pašto rinkodara turi tapti pilnaverčiu ryšio su klientu kanalu, kuris nėra skirtas vien tik „bukiems pardavimas” ir akcijoms. Rašyti laiškus nenuobodžiai ir neatbaidančiai yra tikras menas.
Kodėl tikiu elektroninio pašto rinkodaros ateitimi?
Daug žmonių tampa vis labiau „išmanūs” ir savo „išmaniuosius” telefonus nešiojasi su savimi praktiškai visur ir visada. Ši priklausomybė beje liečia ir mane patį 🙂
O juk tai reiškia, kad dabar el.paštu galime pasiekti savo klientą kaip niekad greitai ir efektyviai.
Sakai nesinaudoji el.paštu? Bet jeigu tu esi prisiregistravęs kokiame nors socialiniame tinkle, be elektroninio pašto tavęs ten tiesiog nebūtų įsileidę. Kaip kitaip „Facebook’as” tau atsiųs naujausius pranešimus apie tai kas tave „užlaikino” ir pan. Beje būtent „Facebook” šiuo metu yra didžiausias elektroninio pašto laiškų siuntėjas pasaulyje! Fantastinė industrija, nėra ką pridėti..
5 „triukai”, kaip rašyti laiškus, kurių žmonės lauktų ir skaitytų iki pabaigos?
#1 taisyklė – verslas turi turėti veidą.
Geriausias tokio teiginio pavyzdys yra „Apple”. Tai didelis verslas kurio veidas – Steve Jobs.
Mes mylime „obuolį” visų pirma todėl, kad jo įkūrėjas Steve Jobs, buvo neeilinė asmenybė. Vien ko verti jo produkcijos pristatymai, paskaitos studentams ir užkrečiantys motyvacijos pavyzdžiai..
Dėl šios priežasties „Apple” mes vertiname labiau nei „Microsoft”. Nors Bill Gates sukūrė „Microsoft”, tačiau jis neturi tokios charizmos, o tuo pačiu ir įtakos mums.
Įtaka.. Štai kodėl labai svarbu personalizuoti savo verslą.
Pirkimo procesas visada vyksta intuityviai. Dažniausiai mes norime pirkti iš gero žmogaus ir tame nėra jokios logikos. Pvz. atkreipk dėmesį į savo elgesį turguje. Jeigu braškes parduodantis žmogus tau nepatinka, intuicijos lygmenyje (tarkime jis yra girtuoklio išvaizdos) tu ko gero nepirksi iš jo. Tas pats yra elektroninio pašto rinkodaroje. Jeigu verslo veidas tau sukelia negatyvią asociaciją, tu nepirksi.
# 2 taisyklė – naudok storytelling!
Fenomenalaus email marketingo esmė – storrytelling (liet. gebėjimas pasakoti istorijas).
Ar kada pagalvojai kodėl vaikams patinka pasakos, o suaugusiems įdomios istorijos? Nes jos visuomet turi savyje gerus ir blogus veikėjus! Jų dėka mes prisimename šias pasakas ar istorijas. Tačiau vien to nepakanka. Kad istorija užkabintų, ji turi būti įdomi. Ir čia glūdi visa esmė.
Istorija turi iššaukti emociją.
Štai kodėl TV nuolat rodo mums destrukciją ir smurtą. Nors tai sukelia vien neigiamas emocijas, bet paradoksas, kad būtent neigiami dalykai mus sukrečia greičiausiai ir „kabina” giliausiai.
Geriausias pavyzdys – dažnos nelaimingų ar sergančių vaikų istorijos, platinamos socialiniuose tinkluose su prašymu paremti materialiai. Prisipažinsiu ne vieną tokį atvejį pats esu parėmęs, nes tai mane sukrėtė.
#3 taisyklė – ryšį su klientu formuok iš karto.
Kaip tai padaryti? Štai pavyzdžiui savo svetainėje turi elektroninio pašto adresų surinkimo formą. Joje užklydęs žmogus paliko tau savo emailą. Tai tu tiesiog nepatingėk ir sukurk automatinį pasveikinimo laišką, kurį žmogus gautų iš karto po registracijos. Tai gali būti tavo pasveikinimo video, nemokami patarimai, informacija apie garantijas ir kitas naudas klientui.
Svarbu iš karto žmogui parodyti būsimas naudas, kylančias iš tavo komunikacijos.
#4 taisyklė – kartais keisk formatą ir nebūk nuobodus.
Viena didžiausių problemų verslų kurie savo rinkodaroje naudoja elektroninį paštą, tai pastovaus stiliaus ir formato laiškai. Pvz. grupinių apsipirkimų portalai tiesiog vėliau ar anksčiau užknisa savo vienodu „spaminimu”, todėl žmonės pastoviai „nubyra” iš email list’o. O juk galima į viską pažvelgti kūrybiškiau…
Pvz. 70% laiškų išlaikyk įprastinį stilių, o 30% pastoviai kažką keisk ir improvizuok.
Tai gali būti tiesiog linksmos istorijos ar nemokami patarimai klientams kaip išspręsti vieną ar kitą problemą. Rekomenduoju 7 iš 10 laiškų rašyti įprastai (bet neprastai), o 3 visiškai kitokius. Keičiant jų formatą, teksto ilgį. Kas 10-12 laišką siusk iš viso be jokių nuorodų. Tai nenužudys tavo email marketingo kampanijos, nesukels nuobodulio ir po truputį pripratinsi skaityti žmones tavo laiškus iki pabaigos.
Beje dar labai gerai paprašyti klientų laiškuose konkretaus grįžtamojo veiksmo.
Pvz. Jeigu Jums patiko tai ką perskaitėte ir norite sužinoti daugiau, parašykite mums ir mes būtinai Jums atsiųsime kažko naudingo artimiausiu metu.
# 5 taisyklė – pereik nuo trumpų laiškų prie ilgesnių.
Pradžiai visuomet rekomenduoju rašyti trumpus laiškus „be jokio vandens”. Nes tai susiję su tuo, kad mes visi stokojame laiko ir ilgus tekstus skaitome retokai. Tačiau kai žmonės jau pripras prie tavo laiškų, gali jiems pradėti rašyti vis ilgesnius.
Kuo gerai ilgesni laiškai? Juose lengviau parduoti brangias prekes ar paslaugas, nes galima įdėti daugiau argumentų, atsakyti į visus kliento prieštaravimus ir pan. Tačiau ir čia laikykis tvarkos.. Nenaudok daugiau nei 4 sakinių pastraipoje. Viename sakinyje idealiu atveju 6-8 žodžiai.